Prečo veta “NEMÁM ČAS!” je len veľké hlúpe klamstvo

0

Prepáč nemám dosť času! Musím utekať, nestíham.. Mám veľa práce, nemám čas!  Ako často hovoríte tieto vety vy? A ako často ich počúvate? Sú to univerzálne, všeobecne akceptované výhovorky, alebo naozaj žijeme tak uponáhľané životy v príliš rýchlej dobe?

Čas je vzácny dar, ktorý dostávame všetci v rovnakej miere. Úspech spočíva v schopnosti ho čo najlepšie využiť.

(J.Melgosa)

Nestíhanie je jedna z najobľúbenejších spoločensky akceptovateľných VÝHOVORIEK. Nielenže to každý pochopí, naviac tým dávate najavo, aký ste potrebný a nepostrádateľný. V poslednom desaťročí sa enormne rozšírilo používanie slov “rýchlo”, “hekticky”, “nestíhať”, poprípade anglického ekvivalentu “asap”. (Homo sapiens sa postupne mení na homo asapiens, ako tento druh ľudí veľmi trefne nazval Rado Ondřejíček vo svojej knihe Homo asapiens”).

Ľudia súťažia v tom, ako veľa toho majú. Dávajú tým najavo svoj status. Keď máte veľa práce, ste dôležitý, vyzerá to, že vediete naplnený a zaujímavý život. Ako je to však v skutočnosti?

Kedy hovoríme “NEMÁM ČAS”:

“Nemám čas” hovoríme väčšinou v dvoch prípadoch: keď máme pocit že je toho naozaj veľa, alebo keď sa chceme niečomu vyhnúť a nechceme sa kvôli tomu cítiť previnilo. Oboje je však veľké hlúpe klamstvo! Ako si s tým poradiť?

1. KEDY NEMÁM ČAS (LEBO SA CHCEM NIEČOMU VYHNÚŤ):

  • keď sa nám nechce cvičiť, je nám akosi ľahšie keď si to ospravedlníme tým, že nemáme čas
  • keď sa nám nechce pripraviť si zdravé jedlo, nedostatkom času si sami pred sebou obhájime aj výjazd do fast-foodu
  • nemáme čas upratať byt – veď nestíhame!
  • niekoľkýkrát rušíme stretnutie so starými známymi… určite to pochopia, všetci sme na tom predsa rovnako, nie?

Skúste si “NEMÁM ČAS” nahradiť vetou “TO NIE JE PRIORITA”. A uvidíte, čo naozaj nie je priorita a čo je len vaša lenivosť.

  • nemám čas ísť cvičiť = dobre sa cítiť a vyzerať nie je priorita. (99% vyhovárajúcich sa v tomto momente zdvihne a cvičiť pôjde)
  • najem sa vo fast-foode, nemám čas si niečo pripraviť = zdravo sa najesť nie je priorita (radšej budem mať celulitídu?)
  • čistý byt nie je priorita (naozaj?)
  • priatelia nie sú priorita budete radšej sedieť pred TV?

Výhovorka s nedostatkom času sa zrazu stane veľmi slabá a neopodstatnená.

2. KEDY NEMÁM ČAS (LEBO MÁM TOHO VEĽA):

V skutočnosti nie to čo hovoríte, ale to ako trávite váš čas, poukazuje na vaše priority a veta nemám čas je len sebaklam.

Je až prekvapujúce, koľko času zrazu máme, keď minimalizujeme nepodstatné veci. Skúste si nasledovných pár dní každých 30 minút zaznamenať, čo ste práve robili. Koľko času ste strávili bezcieľnym surfovaním po internete, alebo pozeraním televízie? Budete prekvapení. Strávite pri televízii 2 hodinky denne? Týždenne je to 14 hodín. Surfujete ráno po internete na “prebratie sa”, len pol hodinku? Týždenne je to 3,5 hodiny. Takýchto činností je kopa, napríklad hranie sa hier na telefóne, bezcielne blúdenie po obchodoch. Tu je váš čas.

Všetci máme 168 hodín času za týždeň. A tento čas je náš najcennejší zdroj.

Po prečítaní tohto článku, vymažte prosím vetu “NEMÁM ČAS” zo svojho slovníka. Skutočne úspešní ľudia večný boj s časom paradoxne nepociťujú. Buďte aj vy jedným z nich, je to naozaj len o stanovení si priorít.

zdroj foto: shutterstock
zdroj info: pexels.com


Komentáre

Pridaj svoj komentár

Neprestávajte čítať, máme pre vás ďalšie výborné články

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Čo je pre telo lepšie, šťavy alebo smoothies?

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť