Podráždenosť, akné, anémia? Toto je jednoduchý pomocník!

0

Svalová únava, nedostatok B vitamínu, aknózna pleť, dermatitída, herpes, nechutenstvo, nespavosť, podráždenosť, depresia, anémia? Pri všetkých týchto ťažkostiach vám výrazne môžu pomôcť obyčajné kvasnice! Stretávame sa s rôznymi označeniami – aktívne, čerstvé, lahôdkové, pivovarské, fermentované, raw… tak ktoré si vybrať?

Kvasnice sú nadupané komplexom vitamínov B. Okrem nich obsahujú aj vitamín D (nedostatkový, keď je málo slnka), železo, meď, ale aj proteíny a sacharidy. Pri všetkých vyššie uvedených problémoch sú výrazným a navyše cenovo veľmi dostupným pomocníkom.

V rôznych receptoch a radách sa stretávame s dvoma druhmi kvasníc – čerstvé a lahôdkové. Ktoré sú teda aké, kde ich kúpime a ako sa používajú?

 • Lahôdkové droždie
  • sú neaktívne pivovarské kvasnice, len na dochucovanie, lebo nekvasia. Sú to pečené (a teda nie raw) bežné pekárenské kvasnice, v ktorých sú vysokou teplotou deaktivované kvasinky. Nemajú teda za následok premnoženie kvasiniek v tele. Lepok neobsahujú.
  • Lahôdkové droždie v kvalite bio, ktoré sa dá kúpiť v obchodoch so zdravou výživou, sa nazýva tebi droždie. Je vynikajúce do nátierok, na výrobu vegánskych “syrov”, ale aj na ochutenie polievok či dochutenie šalátov.
  • Podľa niektorých zdrojov, keďže je tepelne upravené vysokou teplotou, je pre telo ťažšie stráviteľné. Neobsahuje ani také množstvo vitamínov ako čerstvé, výhoda zasa je, že nenafukuje.

 

 • Čerstvé kvasnice
  • Sú aktívne (kvasia) pri teplote nad 10 stupňov. Obsahujú viac vitamínov než sušené, dajú sa jesť buď len tak čerstvé priamo odbalené z kocky zakúpenej v obchode, rozdrobené vo vode izbovej teploty, alebo aj v nátierke.
  • Nafukujú a teda sa odporúča nekombinovať s inými druhmi potravín, ale nechať si rozostup aspoň hodinu – dve.
  • Na aknóznu pleť pomáhajú aj ako pleťová maska – rozriediť s vodou, natrieť na pleť a keď nános stvrdne, tak zmyť. Do postele by som s tým neodporúčala ísť, keď maska zaschne, začne sa mrviť :)

autor: denisa

foto: shutterstock


Komentáre

Pridaj svoj komentár

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť