Používate ich každý deň! Nepodporujme viac špinavý biznis, kde sú nevinní upálení zaživa

0

Palmový olej je doslova všadeprítomný. Že vy ho nepoužívate? Ak si umývate vlasy bežným šampónom, zuby zubnou pastou, používate mydlo, čistiace prostriedky, make-up, rúž, jedávate margaríny, trvanlivé pekárenské výrobky – teda ak žijete bežný konzumný život, zaručene s ním prichádzate do styku niekoľkokrát denne. Je tento rastlinný olej tak zdravý? Alebo čo sa za týmto obrovským biznisom skrýva?

Palmový olej je jedlý rastlinný olej, vyrába sa už približne 5.000 rokov. Údajne pochádza zo západnej Afriky, avšak niektoré dôkazy  siahajú až do starovekého Egypta. Palmový olej sa vyrába z  plodov paliem – z dužiny sa vyrába olej používaný v potravinárskom priemysle a z jadier olej používaný v kozmetickom priemysle. Palmový olej z dužiny je prirodzene červenej farby kvôli vysokému obsahu beta-karoténu.

Ako všetky rastlinné oleje, ani palmový olej neobsahuje cholesterol, ale pozor, obsahuje látky LDL a HDL, ktoré zvyšujú riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Pestovanie paliem sa časom rozšírilo po celej Afrike, Ázii, severnej a južnej Amerike, darí sa im  všade, kde je teplo a vlhko. 85% produkcie však pochádza z Malajzie a Indonézie, kde sa získava veľmi nešetrným spôsobom. Následkom obrovskej deforestácie (údajne každú hodinu sú zničené dažďové pralesy o rozlohe 300 futbalových ihrísk) prichádza k zásadným klimatickým zmenám. Na vyklčovaných a vypálených miestach ľudia vytvárajú monokultúry palmových plantáží. Pôvodní zvierací obyvatelia pralesov strácajú svoj životný priestor. Orangutany sú  mnohokrát ubité na smrť, vypaľovaním pralesov upálené zaživa alebo odchytávané na nelegálny obchod. Takisto slony, tigre, nosorožce postupne vymierajú. Navyše sú v tomto masívnom palmovom obchode častokrát porušované základné ľudské práva.

Palmový olej je jeden z produktov spôsobujúcich najhoršie ekologické škody.

Prečo je palmový olej tak vyhľadávaný a masívne produkovaný?

Je veľmi atraktívny – pre výrobcov. Z jedného stromu sa dá vyťažiť mnohonásobne viac oleja ako z iných rastlinných zdrojov, tým pádom je oveľa lacnejší. Ročne sa vyprodukuje cez 50 miliónov ton palmového oleja, čo je údajne okolo 65% produkcie všetkých rastlinných olejov. Možnosťou, ako nepodporiť tento obrovský biznis, je kupovať certifikované výrobky. Pri nákupe výrobkov hľadajte značku Roundtable on Sustainable Palm Oil (RSPO), ktorá je zárukou dodržiavania etických a ekologických noriem pri pestovaní a získavaní palmového oleja. V roku 2013  bolo certifikovaných asi 15% producentov, čo je nárast o 5% oproti roku 2011. Pozor však, povinnosť uvádzať na etiketách výrobkov obsah palmového oleja je až od roku 2015, zatiaľ bolo na množstve priemyselne spracovaných potravín uvádzaný len ako rastlinný olej alebo rastlinný tuk. Preto sa takýmto potravinám aj zo zdravotného aj z etického hľadiska radšej vyhýbajte. Spoločnými silami podporme zachovanie prostredia, v ktorom žijeme. 

Na záver pár zaujímavostí o palmovom oleji:

V tropickej Afrike, červený palmový olej je používaný ako protijed proti otrave. Pri otrave sa má užiť 10ml čerstvého palmového oleja.

Podľa MyHealthCenter.com “konzumácia čajovej lyžičky červeného palmového oleja 30 minút pred spaním napomôže ľuďom trpiacim nespavosťou ku kvalitnému spánku”.

This slideshow requires JavaScript.

zdroj foto: shutterstock, www.ihavelynchsyndrome.com

zdroj info: www.org.au,, www.priroda.cz


Komentáre

Pridaj svoj komentár

Neprestávajte čítať, máme pre vás ďalšie výborné články

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Čo je pre telo lepšie, šťavy alebo smoothies?

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť