Čo je pre zdravie horšie – veľké brucho alebo veľký zadok?

0

Pri slovách “tuk na tele” sa mnohým ježia vlasy, lenže určité množstvo tuku naše telo proste potrebuje mať. Slúži na ochranu tela a kĺbov, pôsobí ako zásobáreň niektorých vitamínov a minerálov. Avšak nie je tuk ako tuk! Jeden je menej viditeľný ale o to zákernejší. 

Sú dva druhy tuku v tele: podkožný a orgánový tuk (odborne viscerálny tuk).  Podkožný, ako už jeho názov napovedá, sa nachádza tesne pod kožou. Ak je ho viac, je nevzhľadný, ale stále je menej nebezpečný ako orgánový tuk. Ten sa nachádza v brušnej dutine, obaľuje orgány a pri jeho nadbytku prichádza k metabolickým ochoreniam. Zvyšuje sa hladina tukov v krvi, čo môže priamo viesť  k cukrovke, vysokému krvnému tlaku, vysokému LDL (zlému) cholesterolu i k akútnym ochoreniam ako srdcový infarkt a mozgová mŕtvica. Dokonca môže byť aj dôvodom chrápania!

Ako sa orgánový tuk dostáva k orgánom?

Presne tak ako podkožný pod kožu – keď je energetický príjem vyšší ako výdaj. Strava, pohyb, dedičné preddispozície, typ postavy – to všetko má vplyv na to, ako veľmi je človek ohrozený orgánovým tukom. Zákernosťou tohto tuku je, že v podstate zo začiatku ani nemusíte vedieť, že ho máte priveľa okolo orgánov, keď nemáte priveľa tuku podkožného… jediným ukazovateľom môže byť obvod pása.

Kto je ohrozený najviac?

  • viac sú ohrození muži (aj mladí!), tuk sa im geneticky ukladá oveľa viac do brucha než do zadku a stehien
  • ženy s obvodom pása nad 80 – 88 cm a muži nad 94 – 102 cm
  • ženy po prechode – zníži sa hladina ženského hormónu a tuk sa začne “preklápať” z podkožného do viscerálneho
  • tí čo sa prejedajú nárazovo, stravujú sa nepravidelne, nezdravo, nešportujú

Ako s ním bojovať?

Nedá sa odstrániť liposukciou. 100% zmerať sa dá len špeciálnym prístrojom. Bojovať sa s ním dá rozumným chudnutím na základe upravenia stravy a pridania športu. Čiže žiadne nárazové chudnutia a iné experimenty, rozumne chudnúť znamená max. 0,5 kg / týždeň. Najlepšie je však vyhľadať špecialistu na výživové poradenstvo.

autor: denisa

info: livestrong.com

foto: flickr


Komentáre

Comments are closed.

Neprestávajte čítať, máme pre vás ďalšie výborné články

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Čo je pre telo lepšie, šťavy alebo smoothies?

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť