Prečo je dôležité jesť ovocie?

0

Prečo je dôležité jesť ovocie? Odpoveď je veľmi jednoduchá! Ovocie má bohaté účinky pre zdravie, pretože je prirodzene bez cholesterolu s nízkym obsahom sodíka, kalórií a tuku. Tým, že sa ovocie stane súčasťou vašej každodennej stravy, získate výhody, ktoré prináša:

  • Znižuje riziko niektorých chronických ochorení

  • Znižuje riziko srdcových chorôb, infarktu a mozgovej mŕtvice

  • Chráni proti niektorým typom rakoviny

V ovocí nájdeme aj špeciálne živiny:

1. Sú bohaté na draslík, ktorý pomáha udržiavať zdravý krvný tlak, znižuje riziko vzniku obličkových kameňov a prispieva k zníženiu osteoporózy. Ovocie bohaté na draslík sú napríklad banány, marhule či pomaranče.

2. Ovocie bohaté na vlákninu pomáha k správnej funkcii čriev, znižovať zápchy a divertikulóze hrubého čreva. Ďalej znižije hladinu cholesterolu v krvi, riziko srdcových ochorení, obezity a diabetu 2.typu. Poskytuje pocit sýtosti s menej kalóriami. Na vlákninu sú bohaté najmá plody s jedlou šupkou ako je napríklad jablko či hruška.

3. Vitamín C, silný antioxidant, pomáha zvyšovať imunitu, dôležitý pre rast a obnovu všetkých telesných tkanív. Zuby a ďasná udržuje zdravé a podporuje hojenie rán. V súvislosti s vitamínom C sú určite najznámejšie citrusové plody. Ďalej sú to u nás jablká, hrušky, marhule či broskyne.

4. Kyselina listová, pomáha telu pri tvorbe červených krviniek. Tehotné ženy by mali konzumovať dostatečné množstvo kyseliny listovej z potravín, pretože to znižuje riziko napríklad defektov, či rázštepu chrbtice počas vývoja plodu. Z ovocia sú na kyselinu listovú bohaté pomaranče – všetky ďalšie druhy ovocia obsahujú značne menej.


Komentáre

Pridaj svoj komentár

Neprestávajte čítať, máme pre vás ďalšie výborné články

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Čo je pre telo lepšie, šťavy alebo smoothies?

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť