Čo vám prinesie chvíľa chodenia naboso denne?

0

Leto je ideálny čas pre oslobodenie nôh od topánok. A je veru najlepšie robiť to čo najčastejšie. Aké zdravotné výhody chodenie naboso prináša?

Chodenie naboso nie len výsadou “hippies” a rôznych čudákov. Čoraz viac ľudí sa pripája k tejto už dokonca vedecky skúmanej praktike, ktorá prináša množstvo zdravotných výhod – zvýšené množstvo antioxidantov, redukovanie zápalov a zlepšenie spánku. Nazýva sa aj “earthing” – teda spojenie so zemou.
Earthing znamená chodiť naboso po zemi, tráve alebo piesku, čiže po prírodných povrchoch. Práve tie sú zdrojom prepojenia energií medzi našim telom a zemou. Naša planéta má svoju vlastnú energiu a robíme len dobre, keď sme s ňou v priamom spojení.

Prečo by sme mali chodiť čo najčastejšie naboso?

Štúdie poukazujú na to, že chodenie naboso a kontakt so zemou človeka ukľudňuje – vyrovnávajú sa výkyvy tepu srdca, zlepšuje sa spracovávanie cukrov v tele, redukcia stresu napomáha podpore imunity.
Jedna významná štúdia, publikovaná v Časopise alternatívnej a doplnkovej medicíny (Journal of Enviromental and Public Health), objavila, že chodenie naboso mení povrchový náboj červených krviniek. Tie sa prestávajú nadmerne zhlukovať – vysoká zrážanlivosť krvi je významný predpoklad srdcovo-cievnych ochorení, preto toľko ľudí berie každý deň aspirín proti nadmernej viskozite krvi. Earthing tiež podľa toho istého zdroja môže napomôcť regulovať endokrinologický (štítna žľaza) a nervový systém.
Odporúča sa cca 30 min. denne chodenia naboso po prírodných povrchoch. Okrem všetkých spomenutých benefitov navyše aj zlepšíte svoju kondíciu a spevníte telo. Je pravda že chodiť sa dá aj v miestnom fitness centre na bežiacom páse, ale pohyb a pobyt v prírode je pre telo oveľa prínosnejší a prirodzenejší – plusom je čerstvý vzduch a už spomenuté nabitie sa energiami našej zeme. V prirodzenom tichu si môžeme navyše urovnať svoje myšlienky a podporiť tak celkovú psychickú vyrovnanosť.
Urobme opäť krok späť smerom k prírode – a urobme ho naboso.
autor: denisa
zdroj: mindbodygreen.com
foto: pixabay 

Komentáre

Comments are closed.

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť