Rakovina prsníka, strach každej ženy! Ako proti nej?

0

Pokiaľ ide o mladé ženy a rakovinu prsníka, je tu dobrá a tá horšia správa. Dobrá je, že šance na ochorenie sú nižšie, než u žien starších. Zlá, že rakovina môže byť viac agresívna a nevyspytateľná. Zdravým životným štýlom môžete chrániť svoje prsia. Nevyhnutná je aj pravidelná kontrola, aby sa pozorovali prípadné zmeny a včas odhalili. Kľúčové je:

1. Udržiavať si „zdravú“ váhu

Mať nadváhu môže zvyšovať riziko vzniku ochorenia, ako aj naopak znížiť riziko prežiť liečbu – zhodujú sa viacerí odborníci pre liečbu rakoviny.

2. Pravidelné cvičenie

Snažte sa cvičiť 5x do týždňa aspoň hodinku. Pravidelné fitness cvičenie môže pomôcť predchádzať chorobám, nakoľko posilňuje imunitný systém, odvracia obezitu a znižuje hladinu estrogénu a inzulínu.

3. Piť menej alkoholu

Výskumy vraj ukázali, že už dva alkoholické nápoje denne by mohli zvýšiť riziko rakoviny prsníka o 21 percent. Ale napríklad také víno z čerstvého hrozna môže znížiť hladinu estrogénov, čo zase riziko znižuje.

4. Jesť zeleninu

Pridajte do jedálnička nejakú kapustovitú zeleninu ako je napríklad brokolica a kel. Obsahujú sulforafan, ktorý dokáže zabraňovať množeniu rakovinových buniek. Avšak pozor! Tepelnou úpravou túto antikarcinogénnu látku zničíte. Preto je optimálne čerstvú brokolicu, kel, či inú kapustovitú zeleninu odšťaviť.

5. Poznať históriu svojej rodiny

Rakovina prsníka je v niektorých prípadoch v rodinnej anamnéze ochorení. Ak máte čo i len jeden zo stupňov rakoviny u príbuzného, riziko sa celoživotne niekoľkonásobí.

6. Pravidelná kontrola prsníkov

Všetky ženy by mali chodiť na pravidelné kontroly prsníkov k svojmu gynekológovi aspoň raz za 3 roky. Ak majú rakovinu v rodinnej anamnéze určite častejšie.

Foto: shutterstock.com 


Komentáre

Pridaj svoj komentár

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť