Ako robiť bábätku masáž a prečo je taká dôležitá

0

Masáže pre bábätko predstavujú veľmi príjemné chvíľky, rovnako ako pre dospelého človeka. Je to vhodný spôsob, ako podporiť úzky kontakt medzi dieťaťom a rodičmi a ako dať bábätku pocit blízkosti a bezpečia. Jemná masáž tiež povzbudí krvný obed a stimuluje trávenie novorodenca. 

Ak je vaše bábätko uplakané a nervózne, jeden zo spôsobov ako ho upokojiť, sú práve masáže plné láskyplných jemných dotykov. Zmierňujú napätie a stres u bábätka, prispievajú k lepšiemu spánku, pomáhajú pri bolestiach bruška či kolikách. Z toho všetkého samozrejme logicky vyplýva, že masáže posilňujú celkový imunitný systém bábätka.

Priaznivé účinky masáže sa odrážajú aj u samotnej mamičky (oteckovi), ktorá bábätko masíruje. Dokáže sa lepšie zladiť s dieťatkom, porozumieť jeho potrebám a signálom. Prehlbuje sa citové puto, čo je aj dobrou prevenciou depresívnych stavov mamičiek. Ak teda aj vy chcete svojmu dieťatku dopriať príjemné chvíľky, prinášame zopár zaujímavých odporúčaní, ktoré vám zaručene pomôžu začať:

  • Miestnosť by mala byť vyvetraná a mať príjemnú teplotu, aby bábätku nebolo chladno. U novorodencov sa odporúča 24 – 26°C, neskôr postačí aj okolo 22 – 24°
  • Počas masáže dieťatku môžete spievať alebo mu do pozadia pustiť upokojujúcu melódiu. Hovorte na neho a udržujte si s ním očný kontakt.
  • Poruke majte plienku alebo hygienické obrúsky, ak by náhodou došlo k menšej nehode. Nič sa samozrejme nedeje, bábätko poutierajte a v kľude v masáži pokračujte.
  • Ruky by ste mali mať teplé, nechty ostrihané a všetky šperky odstránené.
  • Základom masáže sú ťahy začínajúce od stredu masírovanej časti smerom von. Každý by ste mali zopakovať aspoň trikrát v rovnakom tempe.
  • Nesmiete príliš tlačiť. Úplne postačí jemné hladkanie.
  • Ak máte domáce zvieratko, je lepšie ho ponechať mimo.
  • V neposlednej rade zvoľte kozmetiku, ktorá je vhodná pre citlivú pokožku bábätka. Olejček by mal obsahovať kvalitné rastlinné oleje, ako je napríklad bio mandľový olej v prípravkoch

Ako robiť masáž bábätka

Ak dáte priechod vašej prirodzenej vnímavosti a s použitím materskej intuície veľmi rýchlo zistíte, že to vôbec nie je také zložité a nájdete si ten správny spoločný rytmus. Veľký pozor treba dávať na držanie hlavičky. Aby sa dieťatko ľahšie uvoľnilo, začínajte masáž prednou časťou tela, umožní vám to aj očný kontakt.

Masáž pre bábätko

 

Komentáre

Comments are closed.

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť