Rolfing – ako vrátiť telu rovnováhu

0

Už viackrát mi moja dobrá priateľka  (mimochodom skvelá wakeboardistka) doporučovala vyskúšať takzvaný rolfing. Aj mi vysvetľovala v čom spočíva jeho čaro, ale priznám sa, že aj tak celkom nemám páru. Keďže športujem a mávam bolesti či kĺbov, chrbtice a vlastne celého tela, začala som pátrať, čo to teda vlastne je a ako to pomáha. A aby som nepísala nezmysly, nechala som si poradiť odborníkmi naslovovzatými v téme rolfing. Takže čo to vlastne ten rolfing je a v čom spočíva?

rolfing_fotoRolfing bol vyvinutý americkou biochemičkou Dr. Idou P. Rolf. V protiklade k iným manuálnym technikám, ktoré liečia iba jednotlivé symptomy, mal za cieľ zlepšiť komplexne celkovú štruktúru držania tela.

Štruktúra nášho tela je počas života pod vplyvom viacerých faktorov – genetické dedičstvo, osvojené držanie  tela, pohybové zvyklosti alebo traumatické zážitky (úrazy, fyzický a emocionálny stres).

Je to o rovnováhe.

Ten, kto sa vychýlil z rovnováhy sa nedokáže pohybovať voľne a ľahko. Má sťažené dýchanie, také povrchnejšie. Dochádza k fyzickým a emocionálnym obmedzeniam.  Môžu sa vyvinúť chronické napätia, bolesti a ďalšie nepríjemné symptómy.

Za zmenu tvaru tela je zodpovedné väzivové tkanivo. Fascie, ktoré doslova prepojujú všetky štruktúry tela. Väzivové tkanivo je tvorené predovšetkým kolagénovými vláknami v tekutom prostredí. Má vlastnosť prevziať a ďalej odovzdávať ťahové napätie a súčasne schopnosť sa dlhodobo prispôsobiť sile a smeru týchto síl. Chybné návyky v držaní tela vedú ku skráteniu a zhusteniu v určitých oblastiach.

 V čom spočíva rolfingová metóda?

Behom terapie rolfingovou metódou je väzivové tkanivo cieleným tlakom pretvárané. Telo je narovnávané a uvádzané späť do rovnováhy. Cieľom je uvoľnené, vzpriamené držanie tela, ľahké pohyby a voľnejšie dýchanie.

Integrovaná štruktúra, o ktorú rolfing usiluje, zabraňuje chybnému zaťažovaniu kĺbov a preťažovaniu väziva. Chronické bolesti sú tak často zbavené svojho pôvodcu.

Dokonca vraj, neurologické výskumy priraďujú väzivu okrem iného úlohu zmyslovej časti našej pohybovej inteligencie. Práca s väzivom tak priamo ovplyvňuje schopnosť nášho mozgu efektívne koordinovať pohyb.

Väčšia voľnosť pohybu a zvýšený objem dychu pomáha k uvoľneniu aj emocionálnych ťažkostí.

Pre lepšiu predstavu, čo to ten rolfing vlastne je a čo sa pri takejto terapii vlastne deje, vám prikladáme krátke video. K tejto téme sa ešte určite vrátime, nakoľko by som to chcela vyskúšať na vlastnom tele a potom vám o tom napíšem niečo konkrétnejšie a subjektívne.

http://www.youtube.com/watch?v=A3ehjKEBILo

Zdroj: http://www.rolfingcz.com

Foto: wikimedia.org, shutterstock.com

Video: youtube.com


Komentáre

Pridaj svoj komentár

Neprestávajte čítať, máme pre vás ďalšie výborné články

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Čo je pre telo lepšie, šťavy alebo smoothies?

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť