Už nikdy nebudete používať verejné toalety rovnakým spôsobom. Prečo?

0

Keď musíš, tak musíš. Čas, kedy naše telo potrebuje vylúčiť zo seba toxíny či vyprázdniť črevá, nedokážeme vždy ovplyvniť. Ak sme mimo domova, nemáme inú možnosť ako použiť verejné záchody. Veľmi obľúbená je pozícia “na lyžiara” – moja najobľúbenejšia, alebo “papierové hniezdo” ako nazývam obloženú záchodovú misu celou rolkou toaletného papiera. Bez ohľadu na vašu voľbu, chcete si byť asi istí, že ste dostatočne chránení pred choroboplodnými zárodkami pri použití verejných toaliet. Aj keď rad štúdií preukázal, že záchodové dosky sú všeobecne bezpečné a čisté, stále existujú niektoré baktérie, ktorým vieme zabrániť. 

Ako bezpečné sú verejné WC?

V prípade, že je WC s vekom, dajú sa starosti s baktériami minimalizovať. Ľudia však podľa mňa nemajú tendenciu spláchnuť záchod a dať veko dole. Vnímam to tak podľa návštev v mojej domácnosti (že vždy mi to veko nechajú hore), ale ani na verejných záchodoch sa s tým nestretávam. Nie každý je nadšený dotýkať sa ich a nie všetky toalety majú veká. Ak nie je veko a budete sedieť na sedadle, môžete získať asi 200 fekálnych baktérií na každý štvorcový centimeter. Ako by to nestačilo, je tu aj okolie toalety, kde môžete získať aspoň 500 baktérií na každý štvorcový centimeter.

Na druhej strane, naša vlastná koža má takmer rovnaký počet baktérií ako záchodová misa a okrem toho, samotný ľudský exkrement má vraj prinajmenšom asi jeden bilión baktérií na jeden gram. Ako teda môžeme vidieť, baktérie na WC sú k zahanbeniu v tomto porovnaní.

Ako sa chrániť na verejných toaletách

Keď sedíte na záchodovej doske, vaša pokožka sa jej dotýka, to je vlastne už dobrá bariéra, ktorá vám poskytuje ochranu. Mnohí ľudia sú však v takomto kontake stále paranoidní – napríklad JA. Tu je zopár vecí, ktorými môžete znížiť možnosť infekcie a strachu z baktérií:

Utrite si záchodovú dosku: Ak máte so sebou napríklad vlhčené utierky, použite ich na očistenie záchodovej dosky. Ak nie, stačí ak použijete toaletný papier.

Papierový poťah na dosku: Niektoré verejné toalety (ale skôr v zahraničných západných vyspelých krajinách) majú k dispozícii papireové poťahy, aby ste zabránili kontaktu pokožky s toaletou. Ak nie sú, použite toaletný papier.

Splachovanie: Pri splachovaní možno miesto rúk použiť nohu. Je to dobrý nápad, vyhnete sa tak priamemu vdychovaniu aerosólu.

Umývanie sa: Okrem starosti o záchodovú dosku by ste mali myslieť na umývadlo, ktoré je vlastne špinavšie než toaleta samotná. Vzhľadom k tomu, že je umývadlo zvyčajne pokryté vodou, môžete ľahko prenášať baktérie do okolia a dokonca aj na svoje veci. To je miesto, kde sa môže začať infekcia, tak sa uistite, že máte riadne a správne umyté ruky.

Sušenie: Po umytí by ste si mali ruky osušiť. V prípade, že kohútik nie je automatický, použite papierové vreckovky na jeho uzatvorenie. Na vysušenie rúk tiež dávajte prednosť papierovým utierkám.

Dezinfekcia: Ak už ste z toalety vonku, nezabudnite použiť dezinfekciu rúk.

Toaletné dosky na verejných záchodoch sú väčšinou čisté, ale to isté sa nedá povedať o ostatných častiach na toalete. V okamihu, keď vchádzate na vás číhajú nástrahy plné baktérií. Nie je to však samotný záchod, ale skôr vodovodný kohútik, kľučky dverí či úchytky. Preto je lepšie sa ich nedotýkať a radšej použiť vreckovky na manipuláciu s nimi.

Autor: Ivana

Zdroj: stethnews

Foto: shutterstock.com


Komentáre

Pridaj svoj komentár

shutterstock_201745592

Zásobník plný zdravého životného štýlu

Tvoríme pre vás články, rozhovory a seriály o cvičení a stravovaní. 

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť