Vypovedá test pH moču o prekyslení organizmu?

0

Možno ste už aj vy dostali “zaručenú” radu, ako zistiť, či máte prekyslený organizmus – urobiť si test pH moču pomocou indikačných prúžkov na meranie pH. Celá zjednodušená teória znie nasledovne: Stupnica kyslosti (teda pH) má hodnoty od 0 do 14. Stupeň 7 je neutrálny stred, všetky nižšie hodnoty znamenajú kyslosť a vyššie zasa zásaditosť. 

Toto krátke vysvetlenie však nie je úplne pravdivé. Acidóza je zmena prirodzenej zásaditej reakcie vnútorného prostredia organizmu na kyslú v dôsledku kyselinotvornej stravy. Prebytočné kyseliny sa z tela vylučujú cez obličky, čiže hodnota pH v moči sa na stupnici hýbe v závislosti od vyvedenia kyselín z organizmu cez obličky. Keď obličky nefungujú na 100% a nie sú schopné eliminovať prebytočné kyseliny, potom naozaj príde k prekysleniu organizmu, čiže krvi. To sa však v močovom teste neprejaví, ten ukáže len kyslosť moču. Prekyslenie organizmu je vlastne prekyslenie krvi a  dá sa zistiť z krvného testu.

Nízke pH moču znamená prekyslenie moču, ale nie organizmu. Prekyslenie organizmu = prekyslenie krvi.

Strava obsahujúca viac ako 20% kyselinotvorných potravín sa považuje za nevyváženú a vedúcu k prekysleniu organizmu. Je to však tak, že nesprávna strava môže viesť k preťažovaniu obličiek a to môže z dlhodobého hľadiska ovplyvniť ich činnosť a spôsobiť prekyslenie organizmu.

Kyselinotvorné potraviny sú napríklad: mäso vrátane hydiny a diviny, vnútornosti, ryby a plody mora, syry, vajcia, cukor a všetky sladkosti, malinovky, perlivé minerálky, biela múka, káva, alkohol.

Zásadité potraviny: surová zelenina a ovocie, zemiaky, quinoa, amarant, pohánka, naklíčené semená, sója, biela fazuľa, lieskové orechy, mak, bylinkové čaje, morské riasy, spirulina, chlorella, zelený jačmeň.

Dlhodobé prekyslenie krvi sa nazýva chronická metabolická acidóza a má vážne následky – týka sa však pacientov, ktorých obličky už nefungujú ideálne. Vyvoláva ju cukrovka, hladovanie, zlyhávanie obličiek, neúmerná fyzická záťaž, nie iba druh stravy. 

 info a foto: en.wikipedia.org


Komentáre

Comments are closed.

Neprestávajte čítať, máme pre vás ďalšie výborné články

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Čo je pre telo lepšie, šťavy alebo smoothies?

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť