Zdravie, krása a dobrý pocit začínajú v čistých črevách (1. časť – hrubé črevo)

2

 

Téma zdravých čriev sa týka každého jedného z nás. Jednou z najrýchlejších a najúčinnejších metód očisty čriev je klystír (odborne klyzma). Klystír je aj v súčasnosti pomerne tabuizovaný a o tomto spôsobe sa ľudia príliš nerozprávajú. Taktiež veľa ľudí, ktorí si síce informácie nájdu, sa bojí klystír praktizovať. Je to však naozaj jednoduché a efekt okamžitý! Ako na to? 

Črevá sa postupom času zanášajú

Prevažná väčšina ľudí sa stravuje štandardne, čiže jedálniček zahŕňa aj mäso či iné živočšíšne produkty, lepok, cukor… nestrávené zvyšky jedla, baktérie a toxíny vznikajúce pri trávení sa usádzajú na stenách čriev, spôsobujú narušovanie črevných stien, ich nefunkčnosť a nepriechodnosť, tlačia na obličky.

Prečo nie preháňadlá?

Klystír je jednoducho povedané výplach čriev vodou (čo si môžeme do nej pridať si povieme ďalej). Môžeme ho vykonávať šetrne a objem vody pridávať postupne, podľa nášho pocitu. Voda črevá vymyje, vezme so sebou črevný neporiadok a odíde preč tade, kade prišla. Preháňadlá pôsobia v čreve drastickejšie, po čase sú zväčša návykové a napokon zhoršujú činnosť čriev.

Zázračné účinky klystíru pre naše zdravie. Pomôže nám pri:

 • zápche
 • hemoroidoch
 • polypoch
 • otrave organizmu
 • vysokom krvnom tlaku
 • bolesti hlavy
 • depresiách
 • nečistej pleti a pokožke
 • a navyše skvele pomáha pri chudnutí

Pozor: Klystír sa neodporúča sa v tehotenstve!

 Ako na to?

1. Sada na črevnú klyzmu sa dá kúpiť v lekárni, alebo objednať cez internet a stojí cca 10 eur. Obsahuje rektálnu násadku (niektoré aj vaginálnu), hadičku s ventilom a plastové vrecúško s háčikom na zavesenie s obsahom cca 1,5 – 2 litre. Dá sa  používať opakovane, ale samozrejme len jednou osobou.

2. Najlepšie je klystír robiť na prázdny žalúdok, čiže ráno. Aby bola istota, že von vyjde maximum obsahu čriev.

3. Prekonáme zvláštny pocit a/alebo strach a ideme na to. Začiatočníci – na úvod si vystačíme výplachom hrubého čreva (prečistíme si cca 1,5 metra našej tráviacej sústavy). Na prvýkrát nalejeme do vrecúška tak pol litra prevarenej vody, vychladnutej na teplotu tela, čiže 36-37 stupňov. (Postupne – pri druhom, treťom a ďalšom raze – môžeme objem vody zvyšovať na jeden až dva litre.) Na zem v kúpeľni / na toalete si položíme vankúšik. Kľakneme si na kolená, oprieme sa o lakeť jednej ruky, uvoľníme sa a rektálnu násadku natretú rastlinným olejom zavedieme do konečníka. Otvoríme ventil na hadičke, hlavu oprieme o ruky – a čakáme… pollitra sa zmestí do každého, vôbec sa netreba obávať preplnenia čriev… Ventil môžete mať zozačiatku otvorený len do polovice, aby voda tiekla pomalšie, ale isto po chvíli zistíte, že vás nič nebolí a otvoríte ho naplno. Keď pocítite tlak, ventil zastavte, počkajte chvíľu a pokračujte. Nikdy nesmie prísť bolesť, len tlak je prípustný. Celé natečenie vody trvá len  pár minút a je to hotovo!

4. Snažíme sa vodu v sebe zadržať aspoň na pár minút, kým sa posadíme na záchod a všetok obsah vypustíme. Odporúča sa ostať doma aspoň ďalšiu pol hodinu, pretože sa môže stať, že prebytočná voda ešte bude chcieť von :)

5. Odmenou je okamžitý pocit čistoty a ľahkosti tela,  odstránenie zápchy, nafúknutého brucha  a viditeľne plochejšie brucho.

6. Následne sa napijeme čistej vody, veľa, aj liter.

Čo všetko si môžeme do vody pridať?

Je to na vás, či vylúhujeme repík, harmanček, alebo iné liečivé bylinky, pridáme olejčeky (napríklad ľanový, ľubovníkový), alebo precedenú šťavu z citróna. Pridaním byliniek a olejčekov si pripravíme výživný/liečebný klystír. Treba dodržiavať dávkovanie byliniek… Ak si obsah vrecúška dávkujete s prestávkami, pridajte si šťavu z citróna alebo odvar z byliniek až do druhej, alebo tretej dávky.

Dôležité je do ničoho sa nenútiť. Keď prijmete myšlienku na túto očistnú techniku ako niečo prirodzené a propešné, vtedy to vyskúšajte. Uvidíte, že po prvom raze už sa budete na pocit po očiste tešiť :)

Ako často klystír robiť a ako pokračovať v očiste tenkého čreva si prečítajte TU.

autor: denisa

foto: shutterstock

info: Jiří Cingroš, Sám sebe doktorem


Komentáre

2 komentáre

 1. Denisa - Zelené jablko on

  Ahoj Andy, pripájam citáciu Jiřího Cingroša z knihy Sám sebe doktorem, ktorý hovorí, že klystír je dobré vykonávať nasledovne: “Pri počiatočnej očiste čriev prijímate klystír: 1. týždeň – denne 2. týždeň – ob deň 3. týždeň – ob dva dni 4. týždeň – ob tri dni 5. týždeň – raz týždenne. Pre dokonalú očistu a obnovu pôvodného stavu čreva pokračujete v aplikácii klystíru naďalej raz za 14 dní.” Mne to príde celkom často… záleží všetko na pocite človeka, mne príde 1x za mesiac úplne dostačujúce… Voda len vezme nánosy z čreva a črevo tým ozdraví, je to práve rozdiel proti preháňadlám, ktoré mikroflóru ovplyvňujú…

 2. Ahoj,

  1. Chcem sa spýtať, ako často sa klystír môže robiť, dajme tomu mesačne alebo do roka.

  2 . Pri častom používaní, nevymýva voda z čriev potrebnú mikroflóru?

  Ďakujem za odpoveď.

Pridaj svoj komentár

Neprestávajte čítať, máme pre vás ďalšie výborné články

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Čo je pre telo lepšie, šťavy alebo smoothies?

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť