Zdravý vývoj bábätka s probiotikami. Kde ich získať?

0

Matka je prvým zdrojom mikróbov, a to už počas pôrodu. Zažívacie ústrojenstvo novorodencov je pred pôrodom totiž sterilné. Črevná flóra bábätka sa vytvára dojčením a mimoriadne dôležitá pre jeho zdravie a imunitu. Práve materské mlieko je prirodzenou probiotickou stravou.

Podľa gréckych mýtov vznikla Mliečna dráha z kvapiek materského mlieka bohyne Héry, ktoré sa rozstrekli po oblohe v momente, keď Herkula odtrhla od svojho prsníka. Legiend, nad ktorými sa môžeme pousmiať je viacero, a iba dokazujú objavenie zázračnej moci materského mlieka už v skorých dejinách. Tento malý zázrak nie je iba najlepšia a najlacnejšia forma výživy, ale aj prostriedok pre správny vývoj imunitného systému bábätka.

Ak svoje dieťatko kojíte, je dostatočne chránené práve vďaka materskému mlieku, ktoré obsahuje vzácne probiotiká a všetky ostatné potrebné látky. Tie okrem odstraňovania toxických látok von z tela zlepšujú najmä funkčnosť zažívacieho systému, a tým celkovej imunity.

Probiotiká verzus prebiotiká

Probiotické kultúry fungujú predovšetkým na báze tzv. mliečnych baktérií rodu Lactobacillus, ktoré sú obsiahnuté napr. vo fermentovaných mliečnych výrobkoch. Ich hlavným prínosom je priaznivý vplyv na naše zdravie, predovšetkým na črevnú mikroflóru. V kombinácii s prebiotikami (vlákninou) sa starajú predovšetkým o črevnú sliznicu a celkovú obranyschopnosť tela. Materské mlieko obsahuje veľké množstvo rôznych druhov probiotík, a u každej maminky je ich zloženie iné, čo závisí od rôznych faktorov.

Prebiotiká slúžia ako potrava pre probiotiká a podporujú ich rast a množenie sa v črevách. Dobre živené probiotiká potom vytvoria na stene čreva akúsi ochrannú vrstvu proti škodlivým baktériám, a tým sa starajú o správne trávenie a rozvoj imunity bábätka. Prebiotiká ďalej obmedzujú rozvoj škodlivých baktérií, napomáhajú vstrebávaniu dôležitých živín a vitamínov a zabraňujú zápche.

Ako materské mlieko účinkuje v čreve si môžete pozrieť vo videu.

V prípade bábätiek, ktoré nemôžu byť kojené, je potrebné zvoliť inú najvhodnejšiu alternatívu, aby bol zabezpečený dôležitý prísun jak probiotík, tak prebiotík a všetkých ostatných živín. Ale nie všetky mlieka obsahujú obidve tieto zložky. Je preto dôležité kontrolovať obsah mliek, čítať etikety a vedieť, že svojmu bábätku dávate to správne. Po konzultácii s odborníkom je nutné vybrať umelú mliečnu výživu, ktorá sa najviac približuje zloženiu materského mlieka a podporí tak správnu funkciu čriev, takou napríklad HiPP Combiotik.

Zdroj: HiPP


Komentáre

Comments are closed.

Neprestávajte čítať, máme pre vás ďalšie výborné články

Prihláste sa na pravidelný týždenný súhrn príspevkov a ihneď si STIAHNITE náš E-BOOK s receptami na prípravu 9 zdravých SMOOTHIES.

To všetko pre Vás ZDARMA.

Čo je pre telo lepšie, šťavy alebo smoothies?

Ďakujeme, už je to takmer hotovo :) Ešte prosím prejdite do Vašej mailovej schránky a potvrďte odber kliknutím na zaslaný link.

Pokračovaním používania tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. viac informácií

Cookies na tejto stránke sú nastavené automaticky na "povolené". Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Google. Ak budete pokračovať v používaní stránky v tomto nastavení, alebo kliknete na "súhlasím", vyjadrujete tým svoj súhlas.

Zatvoriť